Допитливість плекає інтелект

Цікаві факти про людину:

     – відразу після народження тіло немовляти на 75% складається із води;

     – за перші два роки свого життя немовля проповзає приблизно 150 км.Швидкість руху немовляти, яке повзає, досягає 2 км/год.;

     – на протязі 10-ти років людина пізнає нове слово кожні дві години;

     – до 10-ти років серце здійснить 368 млн., ударів;

     – очі здатні розпізнати більше мільйона відтінків;

     – більше половини спожитих калорій йдуть на живлення мозку. Наш мозок здійснює мільйони операцій навіть коли ми відпочиваємо;

     – зорова інформації зберігається у задній частині голови, тобто всі предмети і явища ми бачимо мозком, а очі – це лише зорове вікно;

     – нігті на пальцях рук зростають в 4 рази швидше, ніж на пальцях ніг. За життя виростає 28 метрів нігтів на руках;

     – людині стає відомо близько 2000 чоловік, 150 з них вона може назвати своїми друзями;

     – за життя людина втрачає 19 кг., відмерлої шкіри;

     – по стравоходу їжа рухається із швидкістю 4 см./хв.;

     – за життя ми проливаємо 65 літрів або близько 1 850000 тис., крапель сліз. Сльози витікають по шістьох крихітних трубках товщиною в людський волос.

     – чверть кісток людського тіла зосереджена в ногах.

    Як циркулює кров? Якщо говорити просто, то кров циркулює тому, що серце «качає» її, а вени і артерії працюють як труби для її перегонки. При циркуляції крові кисень з легень і живильні речовини з органів травлення розносяться по всьому тілу. «Труби», по яких рухається кров, представляють дві системи порожнистих трубок – велику і малу. Обидві сполучені з серцем, але не зв’язані одна з одною. Мала система кровоносних судин йде від серця до легень і назад. Велика йде від серця до різних частин тіла. Ці трубки називаються «артеріями», «венами» і «капілярами». Артерії перекачують кров від серця, вени – назад до серця, а капіляри – це якнайтонші судини, які переносять кров від артерій до вен.

    А ось так відбувається сам процес циркуляція крові: кров з киснем з легенів йде до лівого передсердя, звідти – до лівого шлуночка, а потім – до аорти. Аорта – найбільша артерія, вона і її відгалуження розносять кров по всьому тілу. По капілярах кров поступає від найменших артерій до найменших вен. Вона тече по венах, які стають все більші. І, нарешті, досягає правого передсердя серця. Далі – в правий шлуночок і звідти – в артерії, які переносять її в легені. Тут вона залишає вуглекислий газ і трохи води, і забирає кисень. Тепер вона готова повернутися в ліве передсердя серця, щоб знову і знову повторювати свою подорож! Серце дорослої людини стискається і розслабляється близько 100 000 разів на день і перекачує приблизно 13 630 літрів крові за 24 години.

     Як людина дихає? Дихання – це важливий життєвий процес не лише у людини, але і в інших живих організмах. Мабуть всі знають, що людина дихає, поглинаючи із зовнішнього середовища кисень і виділяючи вуглекислий газ. Кисень потрібний для здійснення обмінних процесів, в результаті яких утворюється енергія, необхідна для життєдіяльності кожної клітини. Більшість з нас думають, що ми дихаємо лише за допомогою легень та повітряних шляхів.

    Але це не так. У стовбурі головного мозку знаходиться дихальний центр, що діє автоматично. Завдяки нервовим імпульсам, що йдуть звідти, людина продовжує дихати увісні і навіть в несвідомому стані. Приблизно раз в 4 секунди в дихальному центрі виникає збудження. М’язи скорочуються і відбувається вдих. Коли людина не спить, вона може свідомо впливати на дихання, зробивши глибокий вдих або уповільнивши частоту дихання. Проте при цьому діяльність дихального центру не припиняється. Свідомий контроль над диханням має межі.

    Зазвичай людина робить близько 16 вдихів в хвилину, отримуючи 8 л повітря. Під час сну частота дихання – 12 вдихів в хвилину, при посиленій роботі м’язів вона зростає в два і більше рази. Без повітря можна прожити всього 5 хвилин.

    Що відбувається, коли ми спимо? Всі ми знаємо, що означає для нас сон. Він відновлює нашу енергію і допомагає нам знову відчути себе свіжими. Сон необхідний нашим утомленим органам і тканинам. Дивно, але сьогодні наука все ж таки не може точно пояснити, як протікає процес сну.

    Вважається, що в глибині мозку є дуже складна ділянка, відома як «центр сну». Цей центр регулюється кров’ю. Протягом дня в результаті діяльності нервів і м’язів в кров попадає кальцій. Він стимулює роботу центру сну, і ми засинаємо. Якщо кальцій потрапить безпосередньо в центр сну, людина (або тварина) негайно засне. Але якщо кальцій поступово попадає в потік крові, цього не відбувається. Очевидно, спочатку певні хімічні речовини, які виробляються, коли ми втомлюємося, повинні «підвищити чутливість» центру сну, перш ніж він зреагує на кальцій і занурить нас в сон.

    Примушуючи нас спати, центр сну здійснює дві дії: 1) блокує мозок, позбавляючи нас сили волі, або свідомості. Це «мозковий сон». 2) відключає нерви, що йдуть з мозку, і наші внутрішні органи і кінцівки занурюються в сон. Це «сон організму». Зазвичай, коли ми спимо, відбуваються одночасно обидві дії. Проте вони можуть відбуватися і окремо. Наприклад, мозок може спати в той час, як тіло все ще не спить! (наприклад, лунатики).

  Що таке гормони? Гормонами називають біологічно активні речовини, що виділяються залозами внутрішньої секреції або скупченнями спеціалізованих клітин організму і, що надають цілеспрямовану дію на інші органи і тканини. Під контролем гормонів протікають всі етапи розвитку організму з моменту його зародження до глибокої старості та всі основні процеси життєдіяльності.
   Вибірково контролюючи практично всі види клітинного обміну речовин, гормони обумовлюють нормальний перебіг зростання тканин і всього організму в цілому, активність генів, формування статі і розмноження, адаптацію до змінних умов зовнішнього середовища і підтримку постійності внутрішнього середовища організму, поведінку.

   Вплив гормонів на обмін речовин в організмі здійснюється головним чином шляхом регуляції активності ферментів. Кожен гормон впливає на організм в складній взаємодії з іншими гормонами; в цілому гормональна система спільно з нервовою системою забезпечує діяльність організму як єдиного цілого. Недостатнє або надмірне виділення гормонів в організмі приводить до захворювань. З порушенням гормональної регуляції багато в чому пов’язані процеси старіння, розвиток серцево-судинних, онкологічних і інших захворювань.

  IQ Чи показує IQ-тест рівень інтелекту? Британський вчений-психолог Ганс Юрген Айзенк, який створив тест IQ,  народився в березні 1916 року в родині німецьких акторів німого кіно. В юності Айзенк захоплювався астрологією, а особливо складанням гороскопів. Незабаром любов до псевдонаук згасла, і через кілька років Айзенк емігрував в Англію. Там молодий чоловік вступив на факультет психології. Айзенк став доктором соціології та філософії і зайнявся цілим рядом досліджень. Він, зокрема, займався вивченням психологічних відмінностей між представниками різних рас. Через якийсь час Айзенк створив тест на IQ, який до цього часу є одним з найбільш популярних у світі. Слід зазначити, що першим ідею створення інтелектуальних тестів озвучив не Айзенк, а англійський учений Френсіс Бекон. Згідно думки Бекона, розумові здібності передаються дітям від батьків. Але на сьогоднішній день вже доведено, що, крім генетики, на рівень IQ впливає величезна кількість чинників: харчування, вік, соціальне середовище та багато іншого.

   Чи можна довіряти тестам на IQ? Нещодавно групі данських дослідників вдалося з’ясувати, що хвороби, які викликані проникненням в організм патогенних мікробів, пріонів і вірусів, можуть спричиняти негативний вплив на когнітивні здібності людини, що виражається в зниженні показника їх IQ. Вчені довели, що чим частіше людина хворіє інфекційними захворюваннями, тим сильніше знижується її коефіцієнт інтелекту.

   Інша група дослідників з’ясувала, що мозок починає краще працювати при регулярному сексі. Фахівці Університету штату Меріленд вважають, що сексуальні відносини сприяють утворенню нових нейронів у гіпокампі (відділ мозку, що грає головну роль в механізмах пам’яті). Фахівці навіть провели досить цікавий експеримент, під час якого щури з однієї групи займалися сексом тридцять хвилин на добу, а іншій групі взагалі не дозволяли вдаватися до такого роду утіх. Як з’ясувалося, у сексуально активних щурів процес утворення нейронів відбувався значно інтенсивніше. При цьому позитивний ефект різко припинявся, коли секс переставав носити регулярний характер.

   Багато фахівців скептично ставляться до тестів на IQ, вважаючи, що їм не можна довіряти, оскільки немає чіткого визначення поняття інтелект. Приміром, англійський фізик-теоретик Стівен Хокінг не раз казав, що йому зовсім не цікавий його IQ. Разом з тим у суспільстві склався міф, що коефіцієнт інтелекту Хокінга є одним з найбільш високих у світі.

    Що таке шкіра людини? Коли ми роздумуємо про тіло людини, нам звично називати серце, печінку або мозок «органами». У них певні функції, і вони їх виконують. А чи знаєте ви, що і шкіра є органом тіла? Тоді як інші органи займають порівняно мало місця, шкіра розстилається по всьому тілу якнайтоншою оболонкою площею 20 000 кв. см. Число складних структур, що є на кожному сантиметрі, починаючи з потових залоз і закінчуючи нервами, справді фантастичне.

   Шкіра складається з двох шарів тканини. Один з них — товщий і глибший шар, так званий «коріум», а на ньому — тонка тканина — «епідерміс». Вони з’єднуються разом дивовижним чином. Нижній шар має «вирости» у вигляді «сосочків», які проникають у верхній шар, зв’язуючи їх таким чином в єдине ціле. Оскільки ці «сосочки» розташовуються в складках, на кожній ділянці шкіри створюється свій малюнок. Відбитки наших пальців фактично утворені цими складками.

   Верхній шар шкіри, епідерміс, не містить кровоносних судин. Він складається з кліток, які вже померли і «ороговіли». Можна сказати, що людське тіло покрите «панциром». Це дуже корисно, оскільки ороговілий шар шкіри допомагає захистити нас. Він нечутливий, тому оберігає нас від болю. Вода не діє на нього, і він навіть хороший ізолятор. Проте самі нижні шари епідермісу дуже чутливі. Їх робота — створювати нові клітини, які виробляються з материнських і як би виштовхуються ними вгору. З часом вони припиняють отримувати живлення і відмирають, перетворюючись на ороговілий шар.

   Щодня мільярди верхніх ороговілих кліток відпадають в ході нашої життєдіяльності. Але, на щастя, щодня виробляється стільки ж нових кліток. Тому наша шкіра завжди залишається молодою. У шкірі є 30 шарів ороговілих кліток. Як тільки верхній шар шкіри змивається або стирається, під ним готовий новий. Ми ніколи не зможемо використовувати всі ці шари, оскільки знизу завжди піднімається новий. Таким чином, у нас є можливість очищати шкіру від плям і грязі і тримати її в чистоті.

   Головний біль і причини його виникнення. Більшість людей не з чуток знають, що таке головний біль? Часом він з’являється лише іноді і зникає відразу після вживання декількох таблеток цитрамону або анальгіну. Але для більшості головний біль – це постійний і болісний супутник життя.

   Вчені вже давно намагаються з’ясувати, чому у людини може боліти голова,  і які основні причини появи головного болю. Зараз відомо, що головний біль включає в себе цілу групу різних форм головного болю, які можуть бути незалежною хворобою або симптомом будь-якої іншої хвороби. Медики вже давно довели, що головний біль виникає з різних причин: через порушення внутрішньочерепного кровообігу, застуди, підвищення артеріального тиску, у разі надлишку або застою крові, при інтоксикації організму, і так далі. З’ясування причин і розпізнавання головного болю має першорядне значення для вірного вибору засобів лікування і повинно обов’язково проводитися лікарем.

   Однією із форм головного болю є мігрень, – це хвороба з періодично повторюваними нападами сильного головного болю, яка зазвичай буває односторонньою, що виникає в районі чола, скроні, очей. При цьому найчастіше передує відчуття сонливості, нудоти або мигтіння крапок перед очима. Тривалість окремих нападів може варіюватися від декількох годин до доби і більше. В сучасному світі проблема головного болю набула великої гостроти, адже згідно із даними статистики майже 80% дорослого населення страждають головним болем, який призводить до зниження працездатності людини та якості її життя.

   Чому людина може плакати? Багато людей вважають, що людина може плакати тільки тоді, коли вона засмучується. Але насправді, людина плаче близько 250 мільйонів разів протягом свого життя. У кожному оці є спеціальна залоза, розташована біля зовнішнього куточка ока, протоки, по яких сльози потрапляють до верхньої повіки, канали, по яких сльози стікають із зовнішнього боку ока. При кожному кліпанні відкриваються слізні протоки з метою зволоження рогової оболонки ока. З механічної точки зору, коли ми плачемо, відбувається те ж саме.

   Ви, мабуть, багато разів бачили, як люди сміються до сліз. Причина такого явища в тому, що при сильному сміху м’язи натискають на спеціальні залози, і починають текти сльози. Мабуть, кожна людина знає, що може змусити нас плакати, не викликаючи в нас ніяких сумних емоцій. Це, звичайно, цибуля! У ній містяться особливі речовини, які подразнюють наші очі. Тоді, сльози виконують своєрідну захисну функцію, вимиваючи цей подразник. Те ж саме відбувається і при курінні. Чому ж люди плачуть, коли переживають сумні емоції? Людина – єдина істота, яка плаче для виразу емоцій. Одна тільки думка може змусити людину плакати. Коли наші емоції не знаходять виразу в словах, вони шукають вихід в механізмі утворення сліз. Це не залежний від нас рефлекс. Його причина в тому, що наш організм сам проявляє ті відчуття, які ми не можемо або не хочемо виразити в словах.

 Тепловізійна камера показує, як тіло втрачає своє тепло на холоді – https://www.youtube.com/watch?v=o2bzGyc6WAg