Кунсткамера цікавинок

10 найкрасивіших місць Землі. Ми живемо на прекрасній планеті, де нас оточують такі місця, від краси яких дух захоплює.   Представляємо вашій увазі топ-десятку  неймовірних куточків світу.

Синя діра Гейзер Ріка 5 кольорів Вигин ріки Аризона-хвиля

1. Велика блакитна (синя) діра. Беліз. Десь у середині рифа Лайтхаус, в Атлантичному океані, розташувалася Велика синя діра. Чому її так прозвали? Ймовірно, тому що глибина цієї діри більше 120 метрів, а діаметр становить, приблизно, 300 метрів. Вражає, чи не так? Це місце так і манить дайверів з усього світу своєю красою, але багато гинули в цій бездонній водній безодні. Небезпека, яку приховує всередині себе “Велика синя діра”, не є перепоною для більшості мандрівників.

2. Гейзер Флай. США.  Гейзер Флай – якщо не самий чудовий гейзер в усьому світі, то, як мінімум, одне з найкрасивіших місць на планеті. Краса цього дивовижного місця воістину захоплює. Хто б міг подумати, але цей гейзер виник завдяки людині. Колись на його місці бурили свердловину, потім, через якийсь час, гаряча вода зуміла вирватися за межі свого проживання. Під постійним впливом гарячої води поступово почали розчинятися різні корисні копалини, які й створили такий унікальний гейзер. Тепер він досягає 1.5 метра, але це ще не все, адже гейзер Флай зростає дотепер. Це просто дивно!

3. Кришталева ріка. Колумбія. Одна з найдивовижніших і прекрасних рік у всьому світі знаходиться в Колумбії. Її назва Кришталева, але місцеве населення воліє величати її по своєму, а саме «Річка п’яти кольорів» або ж «Річка, яка втекла з раю». Адже й не брешуть місцеві жителі, в річці дійсно присутні п’ять основних кольорів: чорний, зелений, червоний, блакитний і жовтий. А все завдяки підводним мешканцям, саме вони є причиною того, що річка має барвисті, яскраво виражені відтінки.

4. Вигин річки Колорадо. США. Одним з найкрасивіших місць планети, які варто відвідати, по праву, вважається закрут річки Колорадо. Знаходиться це природне утворення в 8 кілометрах вниз за течією від греблі Глен Каньйон і озера Пауелл, недалеко від міста Пейдж, Аризона, в США. Русло річки химерно згинається, утворюючи форму, по виду нагадує підкову для коня.

5. Аризонська хвиля. США. Аризонська хвиля – настільки незвичайне природне утворення, що не згадати про нього в списку  найкрасивіших місць планети було б несправедливо. Це давнє гірське утворення виглядає дуже красиво, немов талановитий художник малював його від руки. Щоб опинитися в цьому місці, потрібно докласти чимало зусиль. Чому ж? Вся справа в крихкості цих гір. Оскільки вони складаються з м’якого пісковика, необережне втручання людини може просто їх зруйнувати. Тому за день тут можуть побувати не більше 20 чоловік. Путівки для відвідування цих незвичайних гір розігруються в лотереї.
Печера Солончак Озеро Колодязь Мармур-печери
6. Печера величезних кристалів. Мексика. Це найкрасивіше місце нашої планети було знайдено порівняно недавно, в 2000 році. Де ж розташовується це диво природи? У Мексиці, а саме в місті з чудернацькою назвою Чихуахуа. Що робить “Кришталеву печеру” унікальною в своєму роді? По-перше – глибина, печера досягає 300 метрів углиб. По-друге – кристали, найбільша їх довжина сягає 15 метрів, а ширина 1.5 метра. Призвести до виникнення таких кристалів могли умови, що панують в печері, а саме вологість повітря, яке складає 100% і температура 60 градусів.

7. Солончак Салар-де-Уюні. Болівія. Салар-де-Уюні – безсумнівно, одне з найкрасивіших місць у світі. Солончак Уюні – це величезне соляне поле, що утворилося в результаті висихання озера. Розташовується в Болівії, поблизу озера Тітікака. Краса цього дивовижного місця вражає уяву, особливо коли йдуть дощі, в цей час весь солончак стає дзеркальним і, здається, ніби не існує поверхні землі.

8. Озеро Клілук. Канада. У місті Осойос, що в Канаді, є воістину незвичайне озеро – Клілук. Його також називають плямистим озером. Чому? Бо завдяки мінералам, що містяться у такому чудо озері, вода стає плямистою. З відстані озеро більше нагадує плитку з каменів. Вся справа в тому, що при підвищенні температури вода сохне, завдяки цьому і утворюються плями. Зміна кольору залежить від того, який мінеральний склад озера в даний проміжок часу.

9. Зачарований колодязь. Бразилія. У Бразилії, а саме в штаті Баія, можна відшукати “Зачарований колодязь”. Розташовується цей колодязь на самому дні глибокої печери, висота якої 80 метрів. Сам колодязь в глибину складає 37 метрів. Вода цього колодязя кришталево чиста й прозора, ви навіть можете розглядати дно в найдрібніших подробицях. Цей таємничий куточок і справді зачаровує своєю красою, гра світла дарує воді синюватий відтінок. Вся водна поверхня переливається, створюючи яскраве видовище.

10. Мармурові печери. Чілі. Мармурові печери є одними з найпопулярніших визначних пам’яток в Чилі і на наш погляд – це найкрасивіше місце на планеті. Розташовуються печери на одному з найглибших альпійських озер в світі. Матеріал, з якого складаються печери, містить велику кількість вапнякових порід, що сприяло появі яскравих пейзажів з переважанням відтінків синього кольору. Для шанувальників дайвінгу “Мармурові печери” стануть справжньою знахідкою. Крім них на нашій планеті досить багато інших,  по-своєму красивих і унікальних місць. Варто лише добре придивитися і, ви зможете знайти такі ж чудові місця, створені самою природою.

 

Ріки України. Найбільшою річкою України є Дніпро. Загальна довжина цієї річки становить 2201 км, але в Україні Дніпро протікає на довжині 981 км. Найповноводнішою річкою в Україні є Дунай. Його басейн знаходиться на території багатьох країн Європи, в Україні він протікає на невеликій відстані (174 км). Середній річний стік становить приблизно 123 км , що вдвічі більше стоку Дніпра. Найбільший річковий басейн – басейн Дніпра.  Має площу 504 тис. квадратних кілометрів і включає близько 32 тис. водотоків, серед яких 89 — ріки завдовжки 100 км і більше. Площа басейну Дунаю становить 817 тис. км2, але він майже повністю знаходиться на території Центральної Європи. Найбільша річкова дельта належить ДніпруЗагальна площа її 350 квадратних кілометрів, довжина 47 км, тут налічується 13 великих рукавів. Натомість дельта Дунаю займає площу 560 тис. квадратних кілометрів, а в межах України лише 120 квадратних кілометрів. Найбільша густота річкової сітки в Україні – в Українських Карпатах – перевищує 1,0 км на квадратний кілометр. Натомість у деяких районах південної частини республіки, наприклад, між Дніпром і Молочною або на яйлах Криму, густота річкової сітки наближається до нуля.

Видатні українці у Західному світі

 У Канаді живе більше 1 300 000 етнічних українців (4% населення). Серед них 2 міністри. 13 українців – у парламенті Канади. Усі вони суттєво впливають на позитивне ставлення уряду держави до України. 

Видатні діячі Канади, що походять з України:  Андрій Шандро – перший українець, вибраний до Альбертської законодавчої асамблеї; Вільям Гавриляк – мер Едмонтону, що найдовше перебував на цій посаді (1951-1959; 1963-1965; 1974-1975);  Гарі Альберт Філмон – прем’єр-міністр Манітоби з 1988 по 1999 рік; Джон Яремко – перший українець – член Законодавчої Асамблеї Онтаріо; Михайло Лучкович – перший українець в канадському сенаті (з 1926 по 1935 від провінції Альберта, виборчого округу Верджвіль); Михайло Старр (Старчевський) – перший українець, що посів міністерську посаду – міністр праці в уряді Д. Діфенбейкера (1958-1963); Павло Юзик – сенатор, один із основоположників політики мультикультуралізму; Рей (Рамон) Гнатишин – 24-й генерал-губернатор Канади (1989-1995). Як член Консервативної партії представляв провінцію Саскачеван у парламенті, протягом 1979-1988 років був членом федерального кабінету міністрів; Степан Дзюба – член Законодавчої асамблеї Манітоби і мер Вінніпега з 1956 по 1977 рік; Едвард Шреєр – прем’єр-міністр Манітоби (1969-1977), 22-й генерал-губернатор Канади (1979-1984); Ед Стельмах – 13-й прем’єр-міністр Альберти (2006-2011); Рейнел Андрейчук – теперішній член сенату Канади (від провінції Саскачеван); Рой Джон Романов – прем’єр-міністр Саскачевану (1991-2001); Юрій Драґан – перший українець, що увійшов у законодавчу асамблею Саскачевану у 1934 році; Олександер Ґордон Кузяк – перший українець, призначений у кабінет міністрів провінції Саскачеван 1952 році; Марія Федчук-Баттен у 1956 році була обрана до провінційного законодавчого органу і таким чином стала першою українкою, яка обійняла таку посаду; Стефан Воробець – губернатор провінції Саскачеван впродовж 1969-1975 років; Сільвія Федорук – губернатор провінції Саскачеван впродовж 1988-1994 роках; Роман Романів обіймав посаду виконувача обов’язків прем’єра та міністра міжурядових справ у час, коли прем’єром Саскачевану був Аллен Блейкні (1971-1982 роки). Згодом очолив Нову демократичну партію провінції, а протягом 1991-2001 років був прем’єром Саскачевану; Мирон Ковальський – спікер законодавчої асамблеї провінції Саскачеван у 2001 році; Іван Гнатишин був першим у Саскачевані сенатором українського походження (1959-1967 роки); Рейнел Андрейчук і Давид Ткачук також є сенаторами Саскачевану від 1993 року; Іван Супінка був членом Верховного суду Канади; Степан Полоз цього року очолив Банк Канади;

Видатні українці у США: Георгій (Юрій) Кістяківський – спеціальний радник президента Ейзенхауера з питань науки і технологій (1959-1961); Йосиф Харик – заступник міністра військово-повітряних сил (1960-1963); Мирон Куропась (1932) – спеціальний помічник президента Форда з питань етнічної політики (1976-1977);  Михайло Яримович – заступник помічника міністра з питань досліджень і розвитку (1968 р.), президент Рокуел інтернешнл (центр стратегічної оборони США) та американського Інституту аеронавтики й астронавтики (1982), Міжнародного академії астронавтики (1999-2005); Роман Попадюк – помічник прес-секретаря президента Рейгана (1986-1988), заступник помічника президентів Рейгана і Буша, заступник прес-секретаря з питань зовнішньої політики (1988-1992), посол США в Україні (1992-1993); Самюель Яскілко – генерал, помічник Командувача морськими силами США (1975-1978); Микола Кравців – генерал-майор, ветеран війни у В’єтнамі, в минулому – керівник відділу політики НАТО Міністерства оборони США; Крістофер Аллан Бойко – федеральний суддя США; Гайдемарі Стефанишин-Пайпер  – астронавт.

1987 року в Бразилії Віра Вічимишин-Азхіберт стала депутатом конституційної асамблеї в Куритибі (столиця штату Парана). 

Яскраві постаті в науці: Богдан Гаврилишин – економіст, читав лекції для вищої ланки менеджерів IBM, один із засновників форуму в Давосі; Джейн Любченко – дослідник довкілля та морський еколог, з 2009 – голова Національної океанічної та атмосферної адміністрації; Руслана Радчук – науковий співробітник відділу молекулярної генетики в Інституті генетики культурних рослин у Гатерслебен (Німеччина); Сергій Силантьєв – кандидат біологічних наук. Займається нейрофізіологією та нейрофармакологією у Institute of Neurology (Лондон); В’ячеслав Хаврусь – кандидат хімічних наук. З 2008 року постійно живе в Німеччині, працює в Інституті досліджень твердого стану та матеріалів ім. Ляйбніца в Дрездені; Наталя Шульга – біолог в Університеті Рочестера у США.

 Примітка від редактора сайту www.rmc-ltl.info

У 2008 році, Адміністрація Президента США представила команду науковців, яким довірить ключові відомства в країні. Цих кандидатів Барак Обама назвав “командою мрії”. Так, Національне управління з проблем океану й атмосфери США вперше за історію підпорядковують жінці, видатному гідробіологу Джейн Любченко, яка на той час вже мала 40-річний досвід у питаннях океанічної фауни.

Професор Любченко народилася у м. Денвері, штат Колорадо.  Своє прізвище вона отримала від прадіда з України. Якось він побував на фермі Макнайта, де й познайомився з донькою власника. Дівчина стала однією з перших жінок, яка домоглася права вступити до університету. Те, що Джейн народилася за сотні кілометрів від океану і мабуть ніколи би не зацікавилася підводним царством, якби не літня екошкола на Атлантичному узбережжі. Тоді вона й зрозуміла, ким стане в майбутньому. А далі були дослідження кислотності океану, спостереження за температурними коливаннями на території США й моделювання прогнозів на майбутнє. Джейн чітко вирізнялася  з когорти інших науковців тим, що вона одна з небагатьох наполягала на тому, що вчені повинні доносити результати своїх досліджень до простих громадян і влади, а не лише до учасників наукових конференцій.

Запрошення до команди Барака Обами стало водночас і великим визнанням, і ще більшим випробуванням. За час своєї роботи, а це п’ять років – саме Джейн була відповідальна за подолання одних із найбільших катастроф у історії США – смертоносного урагану “Катріна” й наймасштабнішого розливу нафти в Мексиканській затоці. Тоді у квітні 2010 року, через вибух на нафтовій платформі щодня в океан виливалося від 700 до 13 тисяч тонн нафти. Її команда досліджувала площу нафтової плями, визначала напрямок вітру й течії. Після того як нафту зібрали, Любченко лише втомлено заявила, що робота над подоланням екологічної катастрофи не закінчилась, а триватиме ще десятки років.

Ще одним пунктом її програми була боротьба з риболовецькими компаніями, які нещадно спустошували надра океану. Любченко ввела правила, за якими рибалки можуть виловлювати тільки ту рибу і в тій кількості, яка не нашкодить екосистемі.

У 2014 році вона повернулася на викладацьку роботу і досі залишається одним із найбільш цитованих екологів у світі. Прізвище Любченків вочевидь і далі буде на слуху в захисників природи – її син Дункан Любченко теж здобув науковий ступінь з екології. 

 

  Приклад  для наслідування

17-річна Фионг Ань Чан – вже майже легендарна випускниця Черкаського фізико-математичного ліцею. Вона стала призером міжнародного науково-технічного конкурсу молодих вчених «Intel ISEF 2016» у категорії «Математика». Від України цього року на міжнародний фінал у США приїхало 7 фіналістів, відібраних на конкурсах «IntelТехно» і «IntelЕко». Проект Фионг Ань, присвячений фігурним числам, став свого роду сенсацією конкурсу. Вона досліджувала властивості фігурних чисел і змогла вивести формулу для знаходження спільних елементів двох послідовностей. Ця тема цікавила багатьох іменитих математиків, але досі ще нікому не вдалося вирішити цю задачу. Отримані результати можуть бути використані в різних сферах наук, наприклад, у криптографії та комп’ютерних науках, біоінженерії та нанофізиці. Що ж це за фігурні числа і що цікавить дівчину, крім математики –  https://www.youtube.com/watch?v=pf4nfjApFsQ
   
Як чорна діра з математичної формули  стала реальним об’єктом (Як ми сприймаємо розмірність простору? Яким чином пов’язані логічне математичне мислення та інтуїція? Як були описані фрактали?) – https://youtu.be/l8tGfLcn3i0

Час. Окремі властивості та ознаки – https://youtu.be/vUW0ZbV9H8Q

Звук швидше (?) від світла – https://youtu.be/WiKq3WoTzAM

Теорія струн – https://youtu.be/D5T7q633BnY

Гіпотеза Рімана
(про графіки функцій розподілу простих та інших чисел. Числові ряди, що сходяться до певних чисел. Комплексні числа. Дзета-функція та її нулі. Дещо про неєвклідові геометрії. Нетривіальні нулі дзета-функції у гіпотезі Рімана). Гіпотеза належить до  тих семи знаменитих математичних задач тисячоліття, за розв’язання кожної з яких Математичний інститут Клея виплатить по 1 млн. доларів США. До речі, одну з них – гіпотезу Пуанкаре – вже розвязано. – https://www.youtube.com/embed/8fjxU0wMmaQ