Кунсткамера цікавинок

Оригінальні винаходи

У Британії винайшли пляшку, яка розкладається за три тижні. В останні десятиліття пластик став одним з основних забруднювачів навколишнього середовища. За оцінками дослідників, за 60 років з початку розвитку промислового виробництва пластика в світі створено понад 8,3 млрд тонн різних його видів. При цьому близько 80% таких відходів просто викидається. 

Кілька років тому британський хімік Джеймс Лонгкрофт створив фірму Choose Water, яка продавала звичайну бутильовану воду, а весь прибуток відправляли на благодійність в Африку. Однак рік тому 27-річний підприємець дізнався, який страшний вплив пластик вчиняє на природу. Після цього він зайнявся розробками пляшки, яка буде розкладатись сама.

Джеймс Лонгкрофт стверджує, що розроблена ним нова технологія може допомогти зменшити кількість ледве не вічного пластику, що викидається кожного року. Інноваційна тара виготовлена з нетоксичних, стійких та натуральних матеріалів. По суті, це паперова пляшка з водонепроникною внутрішньою оболонкою, склад якої винахідник тримає в секреті. Коли пляшка занурюється у воду або потрапляє на смітник, спочатку починає розкладатися папір ззовні, а потім внутрішній шар. Металічна кришка іржавіє і руйнується за рік. Лонгкрофт: «Я хочу запропонувати альтернативу пластику. Навіть якщо наші пляшки складуть лише половину відсотка з усіх використаних, це все ж будуть мільйони пляшок». Вартість виготовлення «Choose Water» лише на 5 пенсів більше, ніж у звичайної пластикової пляшки.

Розроблено чохол, який дійсно захистить телефон при падінні. 29 червня 2018. Німецький інженер створив чохол для телефона зі спеціальними пружинними ніжками, які активуються при падінні. Інженер Філіп Френцель з Університету Аалена придумав чохол, коли сам розбив iPhone, що лежав в кишені куртки. У корпус на задній панелі він вмонтував чотири пружні пластини, а сам чохол оснастив сенсором – при падінні смартфона пластини висуваються і розгортаються, а пружинний механізм не дає телефону торкнутися поверхні. Це захищає корпус і екран від механічних пошкоджень. Френцель разом із колегами працювали над винаходом чотири роки, а всі деталі для нього друкували на 3D-принтері. Однак поки що чохол тільки знаходиться на стадії розробки та існує виключно у вигляді прототипу. Незабаром Френцель планує запустити збір коштів для виробництва кейса на краудфандинговій платформі Kickstarter, але вже подав заявку на патент і навіть надрукував футболки з логотипом.

Інженери MIT керують роботом силою думки. 21 червня 2018. Робот, створений в Массачусетському технологічному інституті, керується мозковими хвилями людини й рухами м’язів на її руці – і так виправляє свої помилки. Ґрунтуючись на попередніх не надто вдалих спробах, у яких робот реагував на сигнали мозкових хвиль, тільки коли людина думала певним чином, фахівці MIT створили нову технологію. Інженери додали управління, засноване на рухах м’язів на руці, та використовують сигнали мозку, які виникають, коли людина помічає помилку. Робот зупиняється, коли вловлює їх, що дозволяє користувачеві виправити його. Тобто система в реальному часі «відчуває», якщо людина помічає помилку.

Вчені зафіксували електроди на голові та на руці людини, щоб зчитувати зміни в електричному потенціалі мозку і м’язів. «Фіксуючи і рухи м’язів, і мозкові хвилі, робот легше переносить маніпуляції людини разом із її миттєвим судженням про помилку. Це допомагає полегшити спілкування з роботом і зробити його схожим на взаємодію з людьми», – пояснює провідний співавтор дослідження Джозеф Дель Прето.

Команда продемонструвала робота Бакстера, виготовленого Бостонською компанією Rethink Robotics. До системи підключили людину, яку система ніколи раніше не бачила. Робота оснащили дрилем і поставили завдання – просверлити отвір в одній із трьох можливих цілей на макеті. Коли людина помітила, що Бакстер вибрав неправильну точку, то просто подумала про це, а потім м’яко виправила його в потрібному напрямку. У цьому процесі Бакстер дізнається, яка електрична активність мозку та м’язів відповідає меті.

«Що відрізняє цей підхід, так це те, що нема потреби навчати користувачів мислити запропонованим чином. Машина пристосовується до вас, а не навпаки», – зауважує Дель Прето. Команда сподівається, що система в один прекрасний день буде корисна для літніх людей, працівників із мовними розладами або обмеженою мобільністю.

                                                          

В космос запустили перший супутник, який буде прибирати космічне сміття. 25 червня 2018. З МКС запустили перший космічний корабель, призначений для очищення навколоземної орбіти від сміття. Апарат оснащений гарпуном і сіткою, й буде збирати уламки розміром до 10 см.

Космічне сміття хоч і має в середньому невеликий розмір, але є серйозною загрозою для апаратів, що працюють на орбіті. Все через те, що при зіткненні на таких швидкостях навіть маленькі уламки можуть принести масштабні проблеми. За оцінками фахівців, кількість подібних решток на орбіті становіть приблизно 8 тис. тонн, а ефективного способу боротися з цією проблемою все ще немає. Тому в надії вирішити це питання інженери з британської компанії SSTL і спеціалісти з декількох інших європейських країн і Південної Африки розробили експериментальний супутник RemoveDebris. 20 червня апарат вагою в 100 кг успішно запустили на навколоземну орбіту. Для збору сміття RemoveDebris буде використовувати сітку та гарпун, але до роботи приступить лише тоді, коли вчені перевірять і налаштують систему – на це може знадобитися близько двох місяців.

Вже на першому етапі місії в вересні апарат випустить невеликий супутник для дослідження космосу. На другому етапі в грудні RemoveDebris буде шукати уламки для того, щоб їх можна було вивчити, а дані про наближення цих об’єктів відправляти на Землю. На останній фазі RemoveDebris випустить гарпун, який буде ловити сміття з максимальним розміром у 10 см в спеціальну висувну панель. У разі успіху космічний апарат пізніше розгорне вітрило й використає його для того, щоб швидше потрапити у верхні шари атмосфери Землі та згоріти в ній. «Ми провели багато експериментів, але це буде перший випадок, коли технологію випробують в космосі. На Землі ми не можемо відтворити ситуацію на орбіті на 100%, тому все, що відбудеться під час місії, буде для нас новим досвідом. Ми вперше побачимо, як ці технології працюють в космічному середовищі», – зауважив директор космічного центру Суррея Гульєльмо Агліетті. 

Вчені вперше точно визначили джерело звуку «кап-кап». 27 червня 2018. Британські фізики вперше змогли з точністю визначити джерело звуку краплі, яка розбивається об водну поверхню. Результати серйозно розходяться з даними, що раніше вважалися правильними. 

Протягом десятиліть фізики намагаються визначити джерело характерного звуку, який утворюється при падінні краплі на водну поверхню. Однак досі ніхто не міг із достатньою точністю провести експериментальне дослідження. Нарешті це стало можливим завдяки розвитку техніки високошвидкісного запису відео та звуку. Група фізиків із Кембриджського університету під керівництвом Пітера Джордана використовувала частоту запису 30 тис. кадрів на секунду, а також надводний і підводний мікрофони, щоб з кількох ракурсів зняти процес зміни форми поверхні рідини та записати його на аудіо.

Крапля діаметром 4 мл падала зі швидкістю 1,29 м/с, в результаті чого на поверхні води формувалася газова порожнина, від якої потім відривалася невелика бульбашка повітря і продовжувала рухатися вниз – в момент цього відриву й утворювався звук. Він тривав протягом декількох мілісекунд і поступово згасав, коли бульбашка віддалялася від поверхні на достатню відстань.

Врешті вчені підтвердили гіпотезу про те, що джерелом звуку при падінні краплі стає резонансне коливання поверхні газової бульбашки, що утворилося в рідині. Однак нові дані відрізнялися від деяких теоретичних, розроблених раніше, на 40%. Наприклад, до цього вважалося, що джерелом звуку служать тільки коливання поверхні бульбашки, хвиля від якого поширюється крізь воду та потрапляє в повітря. Зараз вчені стверджують, що коливання поверхні бульбашки викликають такі ж процеси на поверхні повітряної порожнини, від якої вона відірвалася. Це дослідження може бути надалі використано для поліпшення систем визначення сили зливи. А також, звісно, для більш правдивого озвучування дощу в фільмах або комп’ютерних іграх.

В мозку знайшли ділянку, яка відповідає за нудну роботу. 19 червня 2018. Вчені з Канади та Бельгії вперше докладно описали таємничу область мозку – середню поясну кору. Виявилося, що саме вона відповідає за старанне виконання нудної або складної роботи.

Середня поясна кора відома давно, проте до недавнього часу вона залишалася невловимою для дослідників і було абсолютно незрозуміло, що саме вона робить. Дослідники з Вікторіанського університету та Університету Гента використали для цього таку модель – поки люди виконували ряд щоденних завдань, їх мозок постійно сканували за допомогою нейровізуалізації.

Результати показали, що середня поясна кора активізується найбільше, як тільки людина береться за нудну або складну справу – домашня робота, квартальний звіт, приготування кави тощо. В цілому ця частина мозку працює під час будь-яких занять, а основним її завданням є відстежувати виконання завдання, оцінювати час, який пішов на роботу та який має витратитися, і утримувати в процесі увесь інший мозок. Коли ця ділянка працює, люди уникають спокуси відволіктися та концентруються на завданні.

«Це питання – справжній Грааль для науки, тому що, попри 25 років вивчення, ніхто не знав, що насправді робить ця критично важлива область мозку», – зазначає когнітивний нейробіолог Клей Холройд. Дослідження має надзвичайно велике значення для медицини, оскільки вивчення цієї області мозку може дати важливу інформацію для боротьби з депресією, синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю та хворобою Паркінсона.

McDonald’s заміняє пластикові соломинки паперовими заради екології. 18 червня 2018. З вересня цього року мережа ресторанів швидкого харчування McDonald’s замінить пластикові соломинки на паперові у всіх своїх закладах у Великій Британії та Ірландії.

Більшість соломинок виготовлені з пластмас – поліпропілену та полістиролу, які розкладаються сотні років і завдають величезної шкоди океанам і морським мешканцях. Останнім часом різноманітні компанії пробують відмовитися від подібних матеріалів. Компанії Waitrose, Costa Coffee та Wagamama вже почали вживати необхідні заходи, всі паби JD Wetherspoon припинили використовувати пластикові соломки, а Pizza Express заявила, що до літа 2018 року замінить їх усі на біорозкладні.

Мережа ресторанів McDonald’s використовує 1,8 млн соломинок у день тільки в одній Великій Британії. Тепер компанія вирішила відмовитися від них на користь паперових – після успішних випробувань в деяких закладах. Поки що заборона не поширюється на глобальну імперію ресторанів, а буде діяти на території Великобританії та Ірландії. Однак в окремих ресторанах США, Франції та Норвегії стартують випробування цього підходу, а в деяких інших країнах соломку будуть пропонувати тільки за запитом. Секретар із питань навколишнього середовища Майкл Гоув назвав рішення McDonald’s значним внеском в допомогу навколишньому середовищу й додав, що це «прекрасний приклад для інших великих підприємств».

 Український розумний годинник вимірює тиск із зап’ястя і допомагає впоратися зі стресом. 22 червня 2018. Розумний годинник EMtracker українського виробництва вимірює тиск і пульс, стежить за якістю сну, з’ясовує, який у вас рівень стресу, і допомагає з ним боротися. 

 Команда з п’яти випускників КПІ заснувала стартап Force Emotion і представила розумний годинник EMtracker – перші екземпляри вже вирушили до своїх господарів. Годинник має багато різних функцій, наприклад, технологію вимірювання тиску з зап’ястя. Дані можна подивитися в спеціальному додатку для Android і iPhone, як і пульс, якість сну, калорії, кількість пройдених кроків і рівень стресу. При визначенні останнього персональний помічник у смартфоні орієнтується на 20 різних показників і на їх основі видає індивідуальні рекомендації про те, як впоратися зі стресом. За останніми повідомленнями розробників, база складається з 300 науково обґрунтованих порад.

Годинник може працювати близько 17 днів без підзарядки, має захист від вологи та пилу, а коштує $88 (2299 грн). Force Emotion доступний до замовлення. Засновниця стартапу Ліза Воронкова вже отримала перші відгуки про технологію – як стверджують користувачі, точність вимірювання тиску сягає 98-99%, а алгоритм вимірювання пульсу працює з похибкою 3 удари на хвилину при кімнатній температурі.

ВООЗ офіційно зарахувала «ігровий розлад» до списку хвороб. 20 червня 2018. Всесвітня організація охорони здоров’я випустила нову міжнародну класифікацію хвороб – вперше туди офіційно увійшов «ігровий розлад». У зв’язку з подіями у світі та в професійній сфері, медичні працівники та установи будуть більш уважні до подібних відхилень і попереджені про їх існування – це гарантує, що люди, які страждають від «ігрового розладу», зможуть отримати відповідну допомогу. Але це не може бути короткочасним епізодом у кілька годин або днів – для постановки діагнозу має пройти не менше 12 місяців. Це клінічний стан, а діагностувати його може тільки фахівець охорони здоров’я, який належним чином навчений.

Винятки можуть бути зроблені тільки, коли симптоми досить серйозні. Поки що хворобу вирішено діагностувати за рядом ознак, які схожі на симптоми азартних ігор. По-перше, коли гра є пріоритетнішою за інші життєві інтереси та повсякденну діяльність. По-друге, коли навіть при негативних наслідках людина продовжує грати або робить це ще інтенсивніше. По-третє, коли гра призводить до значних розладів і порушень в особистій, сімейній, соціальній, освітній або професійній сферах. Також це може бути порушення сну, проблеми з харчуванням або дефіцит фізичної активності. ВООЗ сподівається, що включення ігрового розладу до класифікації стимулюватиме дебати та подальші дослідження. Можливо, це допоможе значно зменшити нинішні прогалини в знаннях щодо подібних залежностей, їх поширеності, природи та умов виникнення. 

У Китаї з’явилися дрони, замасковані під голубів. Усі бояться, що це стеження. 26 червня 2018. У п’яти провінціях Китаю з’явилися високотехнологічні безпілотні літальні апарати, які виглядають і рухаються як справжні голуби. Одна з головних версій стверджує, що так уряд планує стежити за громадянами. 

 

  

У Китаї стурбовані інформацією про те, що в їхній країні розгорнули нову урядову програму безпілотників. Створена в Північно-західному політичному університеті в Сіані ініціатива отримала кодову назву «Голуб», адже саме під виглядом цих птахів маскувалися апарати. За словами очевидців, дрони не тільки реалістично імітували рухи крила, пікірували та збиралися в зграї, а й настільки натурально виглядали, що справжні птахти визнавали їх за своїх. У відділенні аеронавтики підтвердили розробку птахоподібних дронів. «Ми вважаємо, що ця ідея має хороший потенціал для широкомасштабного використання в майбутньому. У неї дійсно є деякі унікальні переваги для попиту на безпілотні літальні апарати у військовому і цивільному секторах», – зазначив ад’юнкт-професор Школи аеронавтики Ян Веньцін. За словами Яна, все це завдяки тому, що дрони-голуби здатні сховатися від людських очей і військових радарів, вони виробляють мінімум шуму та оснащені камерою, GPS-датчиком і супутниковим зв’язком. На даний момент найчастіше кібернетичні голуби патрулювали території на кордоні з Монголією, Росією і Казахстаном, а також Синьцзян-Уйгурський автономний район, в якому живе чимало мусульман, які у 2008 влаштовували масштабні вуличні протести. 

Нейромережа навчилася знаходити на знімках  фотошоп. 25 червня 2018. Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах. Це може допомогти в боротьбі з фейками.  З розвитком цифрових мереж все масштабніше стає проблема відредагованих фото. Для мемів, гумору чи просто усунення косметичних дефектів на портретах фотошоп – це саме те, що треба, однак для ЗМІ фейки можуть нести чимало негараздів. Тому нове дослідження, про яке розповіли на американській Conference on Computer Vision and Pattern Recognition, цілком здатне стати дуже важливим для світової системи інформації.

Розробники з Adobe і Мерілендського університету в Коледж-Парку запропонували боротися з фейками за допомогою нейромережі, яка буде визначати три найбільш популярних операції, що використовуються при істотній зміні вмісту на фотографії: видалення об’єктів, клонування ділянок зображення, а також поєднання зображень з різних знімків. Для цього фахівці вибрали швидку регіональну нейромережу – Faster R-CNN. Заснована на ній програма RGB-N перевіряє справжність зображення одночасно за двома каналами. Аналіз першим дозволяє виявити видимі артефакти редагування, нехарактерні контрасти та інші візуально помітні ознаки ретуші. Другий канал дозволяє помітити нерівномірності в розподілі шуму в зображенні – таким чином алгоритм може розгледіти навіть ідеально зроблений з точки зору людини фейк. Для тренування RGB-N розробники використовували 328 тис. зображень, на яких розмічено 2,5 млн помітних об’єктів – таких як машина чи холодильник. Завдяки цьому набору автори підготували 42 тис. пар фотографій фейк-оригінал, які і використали для тренування алгоритму. Тестування з відредагованими зображеннями показало, що точність розпізнавання алгоритму складає вражаючі 80-90%. Якщо технологію вдасться ввести у широкий вжиток, то проблема фейків може стати хоч трохи менш глобальною.  

Нейромережа навчилася знаходити на знімках фотошоп. Це важливо

Нейромережа навчилася знаходити на знімках фотошоп. Це важливо

Чим розумніша людина, тим менше зв’язків між нейронами в її мозку. 21 травня 2018. Міжнародна команда науковців провела нові дослідження мозку. Вони показали, що люди з великим показником IQ мають менше зв’язків в корі головного мозку – але це не заважає їм бути розумними. Нейрофізіологи з Університету Нью-Мексико та Берлінського університету імені Гумбольдта проаналізували роботу мозку добровольців із двох груп. Перша складалася з 259 осіб у віці від 18 до 40 років, друга – з 498 у віці від 22 до 36 років. Всі учасники пройшли тест на рівень IQ, після чого вчені провели аналіз будови та форми нейронів за допомогою МРТ. Цей неінвазивний метод дозволив їм виміряти в корі головного мозку кількість дендритів, відростків нейрона, які працюють з інформацією.

Вчені порівняли результати двох вимірювань і дійшли до висновку, що люди, які мають більш високий показник IQ, володіють меншою кількістю зв’язків між нейронами в корі головного мозку. «Попередні дослідження припускали, що великий мозок містить більше нейронів і зв’язків, отже, має більшу обчислювальну потужність. Ми продемонстрували, що мозок інтелектуалів має хоч і мізерні, але вкрай ефективні нейронні зв’язки. Отже, він показує високу розумову продуктивність при низькій активності нейронів», – прокоментував один з авторів роботи, доктор Ерхен Джанс.

Активоване вугілля

Сировина і хімічний склад. 
Активоване (або активне) вугілля (від лат. carbo activatus) — це адсорбент – речовина з високо розвиненою пористою структурою, який одержують з різних вуглецевмісних матеріалів органічного походження (деревне вугілля, кам’яновугільний і нафтовий кокс, шкаралупа кокосового і грецького горіхів, кісточки абрикоса, маслин та інших плодів). Найкращим за якістю очищення і терміном служби вважається активоване вугілля (карболен), що вироблене з шкаралупи кокоса, а завдяки високій міцності його можна багаторазово регенерувати. Активоване вугілля з точки зору хімії – це одна з форм вуглецю з недосконалою структурою, що практично не містить домішок. Карболен, що на 87-97 % за своєю масою складається з вуглецю, також може містити водень, кисень, азот, сірку та інші речовини. За хімічним складом активоване вугілля подібне до графіту, що, зокрема, використовується у звичайних олівцях. Алмаз і графіт, що є іншими формами вуглецю, також  майже не мають домішок. 

Структура. Активоване вугілля відзначається величезною кількістю пор і тому має дуже велику поверхню (від 500 до 1500 м2  в 1 г карболену) , що обумовлює його високі адсорбційні якості. Власне кажучи,  високий рівень пористості  шляхом значного збільшення адсорбуючої поверхні  вугілля у процесі спеціальної його обробки – активації – і робить таке вугілля активованим. В залежності від розмірів молекул, які потрібно утримати на поверхні вугілля, виробляють карболени з різними співвідношеннями розмірів пор. Розрізняють макро-, мезо- и мікропори. Пори класифікують за лінійними розмірами – Х (півширина – для щілиноподібної моделі пор, радіус – для циліндричної або сферичної):

 • Х <= 0,6-0,7 нм – мікропори;
 • 0,6-0,7 < Х < 1,5-1,6 нм – супер- мікропори;
 • 1,5-1,6 < Х < 100-200 нм – мезопори;
 • Х > 100-200 нм – макропори.

Для адсорбції у мікропорах і супермікропорах, співрозмірних за розмірами з адсорбованими молекулами, характерним є механізм об’ємного заповнення.  Механізм адсорбції у мезопорах полягає у послідовному утворенні адсорбційних шарів (полімолекулярна адсорбція), що завершується заповненням пор за механізмом капілярної конденсації. Макропори слугують транспортними каналами, що підводять молекули речовин, які підлягають поглинанню, до адсорбційного простору гранул активованого вугілля. Оскільки мікро- и мезопори складають найбільшу частину поверхні карболенів, тому саме вони й визначають їхні адсорбційні властивості. Активоване вугілля на основі шкаралупи кокоса характеризується більшою часткою мікропор, а карболен з кам’яного вугілля – більшою кількістю мезопор. Переважання макропор властиве для активованого вугілля з деревини. 

У порах карболену має місце міжмолекулярне притягання, що спричиняє виникнення адсорбційних сил (Ван-дер-Вальсові сили), які за своєю природою подібні до сили гравітації з тією лише різницею, що діють вони на молекулярному, а не на астрономічному рівні. Ці сили обумовлюють реакцію, подібну до реакції осаду, при якій адсорбовані речовини можуть бути видалені з водних або газових потоків. Молекули  забруднювачів утримуються на поверхні активованого вугілля міжмолекулярними силами Ван-дер-Ваальса.

Між речовинами, що підлягають адсорбції, та  поверхнею активованого вугілля можуть виникати також і хімічні реакції (хімічна адсорбція або хемосорбція), однак в основному процес фізичної адсорбції відбувається при взаємодії активованого вугілля з адсорбованою речовиною. Хемосорбція широко застосовується у промисловості для очищення газів, дегазації, розділення металів, а також у наукових дослідженнях. Фізична адсорбція є оборотною, тобто адсорбовані речовини можуть бути відділеними від поверхні та повернені  у їх первісний стан при певних умовах. При хемосорбції, адсорбована речовина зв’язана з поверхнею за допомогою хімічних зв’язків, що змінюють  хімічні властивості. Тому хемосорбція є незворотною.

Деякі речовини (аміак, діоксид сірки, пари ртуті, сірководень, формальдегід, хлор, ціаністий водень)  слабо адсорбуються на поверхні карболенів. Для ефективного їх видалення використовують імпрегновані спеціальними хімічними реагентами карболени, що застосовуються для спеціального очищення повітря і води, у респіраторах, для військових цілей, в атомній промисловості тощо.

Виробництво. Для карболенів використовують печі різного типу і конструкції.  Спочатку вуглецевмісну сировину подрібнюють до розмірів часток 3-5 см, а потім піддають карбонізації (піролізу) – випалюванню при високій температурі в інертній атмосфері без доступу повітря для видалення летких речовин. На стадії карбонізації формується каркас майбутнього активованого вугілля – первинна пористість і міцність. Проте, одержане у такий спосіб карбонізоване вугілля (карбонізат) має погані адсорбційні властивості, оскільки розміри його пор невеликі та внутрішня площа поверхні дуже мала. Тому карбонізат піддають активації для одержання специфічної структури пор і поліпшення адсорбційних властивостей. Сутність процесу активації полягає у розкритті пор, що знаходяться у вуглецевому матеріалі в закритому стані. Термохімічна активація полягає у попередньому просочуванні матеріалу розчинами хлориду цинку ZnCl2, карбонату калію К2СО, деякими іншими сполуками та подальшому нагріванні карбонізату до 400-600°С без доступу  повітря. Найбільш поширеним способом активації є обробка вугілля перегрітою парою або вуглекислим газом СО2 , чи їх сумішшю при температурі 700-900°С у строго контрольованих умовах.
Активація водяною парою являє собою окислення карбонізованих продуктів до газоподібних у відповідності з реакцією: – С+Н2О -> СО+Н2; або при надлишку водяної пари – С+2Н2О -> СО2+2Н2. Широко поширеною є технологія подачі в апарат для активації одночасно з насиченою парою обмеженої кількості повітря. Частина вугілля згоряє, і в реакційному просторі досягається необхідна температура. Вихід активованого вугілля при цьому варіанті процесу помітно знижується. 
 Активоване вугілля також одержують термичним розкладанням синтетичних полімерів.

Активація водяною парою дозволяє одержувати вугілля з внутрішньою площею поверхні до 1500 м2 на грам вугілля. Тим не менш, не уся ця величезна площа  може бути доступною для адсорбції, оскольки крупні молекули адсорбованих речовин не можуть проникати у пори малого размеру. В процесі активації розвивається необхідна пористість і питома поверхня, відбувається значне зменшення маси твердої речовини, що називається обгаром.

При термохімічній активації утворюється грубопористе активоване вугілля, а при паровій активації –  дрібнопористе вугілля. Для одержання заданих параметрів здійснюється його додаткова обробка: відмивання кислотою, імпрегнування (просочування різними хімічними речовинами), подрібнення і висушування. 

Класифікація.  
Активоване вугілля класифікується: за типом сировини, з якої воно виготовлене; за способом активації (термохімічна і парова); за призначенням (газове, рекупераційне, освітлювальне, носії каталізаторів-хімосорбентів); за  формою випуску (
порошкове, гранульоване, формоване, екструдоване, просочена вугіллям тканина).

 Застосування. В якості адсорбента для поглинання парів з газових викидів, вловлювання парів летких розчинників та їх рекуперації, для очищення водних розчинів, питної та стічних вод, в протигазах, у вакуумній техніці, в газоадсорбційній хроматографії, для заповнення поглиначів запахів  у холодильниках, очищення крові, поглинання шкідливих речовин з шлунково-кишкового тракту.  Активоване вугілля також є носієм каталітичних добавок і каталізатором полімеризації, для чого у його макро- и мезопори вносять спеціальні добавки. З розвитком  атомних технологій цей карболен  став основним адсорбентом радіоактивних газів і стічних вод на атомних електростанціях.

Трохи історії. Ще у санскритських писаннях Стародавньої Індії говорилося, що питну воду необхідно попередньо пропускати через вугілля, витримувати у мідних сосудах та піддавати дії сонячних променів. Унікальні та корисні властивості вугілля були відомі у Стародавньому Єгипті, де деревне вугілля використовували у медичних цілях вже за 1500 років до н. е. В античному світі вугіллям  очищали питну воду, пиво і вино.

Наприкінці XVIII ст.  вчені знали, що карболен здатний поглинати різні гази, пари і розчинені речовини. У повсякденному житті люди помічали, що якщо при кип’ятінні води у каструлю, у якій перед тим варили обід, кинути декілька деревних вугликів, то попередній присмак і запах від їжі зникають. З часом активоване вугілля стали використовувати для очищення цукру, для вловлювання бензину в природних газах, при фарбуванні тканин, дублення шкіри. 

У 1773 році  німецький хімік Карл Шеєле повідомив про адсорбцію газів на деревному вугіллі. Позніше було встановлено, що деревне вугілля може також й знебарвлювати рідини. У 1808 році  його вперше застосували у Франції для освітлення цукрового сиропу. У часи першої світової війни було вперше використано активоване вугілля з шкаралупи кокосового горіха в якості адсорбенту в протигазних масках. І дотепер активоване вугілля визнається одним з кращих фільтруючих матеріалів.

Калькулятор інженера-гідравліка. Програма on-line гідравлічного розрахунку трубопроводу 

Гідравлічний розрахунок труб виконується для вибору оптимального діаметру при якому, втрати напору (тертя води до стінок труб)  будуть оптимальними та економічно вигідними. Втрати на 1 метрі труб, в залежності від матеріалу,  складають 80- 250 Па/м або 8-25 мм водяного стовпа. Швидкість води у трубах в залежності від діаметру повинна бути в певному діапазоні.  Максимальне значення швидкості води для систем опалення складає 1,5 м/с. Рекомендовані граничні значення швидкості води у трубопроводах для внутрішнього діаметру: 15 мм – 0,3 м/с, 20 мм – 0,65 м/с, 25 мм – 0,8 м/с, 32 мм – 1 м/с. Усі інші – не більше 1,5 м/с. У протипожежних трубопроводах допускаеться швидкість руху води до 5 м/с.

Коефіцієнт гідравлічного опору λ визначити за формулою: Альтштуля Кольбрука-Уайта     (ДБН іП для тепломереж)
Одиниця виміру об’єму Одиниця виміру тиску
Довжина, м Гідравлічний ухил 0
Коефіцієнт гідравлічного опору λ  
Абсолютна шорсткість, мм Коефіцієнт місцевих опорів, ξ
Температура води, оС Кінематична в’язкість,

ν(м2/сек)

Варіанти вихідних даних для розрахунку
Напір на початку труби, H1 В усіх варіантах H1 є вихідним для розрахунку
Напір у кінці труби, H2 H2 і Діаметр труби вихідні дані для розрахунку
Об’єм води Q, що проходить через переріз труби H2 і Об’єм води Q вихідні дані для розрахунку
Швидкість води V, м/сек Швидкість води V і Об’єм води Q вихідні дані для розрахунку
Діаметр труби, мм Діаметр и Об’єм води Q вихідні дані для розрахунку

Посилання: http://www.mathcentre.com.ua/gidravlicheskiy_raschet/index.php

10 найкрасивіших місць Землі. Ми живемо на прекрасній планеті, де нас оточують такі місця, від краси яких дух захоплює.   Представляємо вашій увазі топ-десятку  неймовірних куточків світу.

Синя діра Гейзер Ріка 5 кольорів Вигин ріки Аризона-хвиля

1. Велика блакитна (синя) діра. Беліз. Десь у середині рифа Лайтхаус, в Атлантичному океані, розташувалася Велика синя діра. Чому її так прозвали? Ймовірно, тому що глибина цієї діри більше 120 метрів, а діаметр становить, приблизно, 300 метрів. Вражає, чи не так? Це місце так і манить дайверів з усього світу своєю красою, але багато гинули в цій бездонній водній безодні. Небезпека, яку приховує всередині себе “Велика синя діра”, не є перепоною для більшості мандрівників.

2. Гейзер Флай. США.  Гейзер Флай – якщо не самий чудовий гейзер в усьому світі, то, як мінімум, одне з найкрасивіших місць на планеті. Краса цього дивовижного місця воістину захоплює. Хто б міг подумати, але цей гейзер виник завдяки людині. Колись на його місці бурили свердловину, потім, через якийсь час, гаряча вода зуміла вирватися за межі свого проживання. Під постійним впливом гарячої води поступово почали розчинятися різні корисні копалини, які й створили такий унікальний гейзер. Тепер він досягає 1.5 метра, але це ще не все, адже гейзер Флай зростає дотепер. Це просто дивно!

3. Кришталева ріка. Колумбія. Одна з найдивовижніших і прекрасних рік у всьому світі знаходиться в Колумбії. Її назва Кришталева, але місцеве населення воліє величати її по своєму, а саме «Річка п’яти кольорів» або ж «Річка, яка втекла з раю». Адже й не брешуть місцеві жителі, в річці дійсно присутні п’ять основних кольорів: чорний, зелений, червоний, блакитний і жовтий. А все завдяки підводним мешканцям, саме вони є причиною того, що річка має барвисті, яскраво виражені відтінки.

4. Вигин річки Колорадо. США. Одним з найкрасивіших місць планети, які варто відвідати, по праву, вважається закрут річки Колорадо. Знаходиться це природне утворення в 8 кілометрах вниз за течією від греблі Глен Каньйон і озера Пауелл, недалеко від міста Пейдж, Аризона, в США. Русло річки химерно згинається, утворюючи форму, по виду нагадує підкову для коня.

5. Аризонська хвиля. США. Аризонська хвиля – настільки незвичайне природне утворення, що не згадати про нього в списку  найкрасивіших місць планети було б несправедливо. Це давнє гірське утворення виглядає дуже красиво, немов талановитий художник малював його від руки. Щоб опинитися в цьому місці, потрібно докласти чимало зусиль. Чому ж? Вся справа в крихкості цих гір. Оскільки вони складаються з м’якого пісковика, необережне втручання людини може просто їх зруйнувати. Тому за день тут можуть побувати не більше 20 чоловік. Путівки для відвідування цих незвичайних гір розігруються в лотереї.
Печера Солончак Озеро Колодязь Мармур-печери
6. Печера величезних кристалів. Мексика. Це найкрасивіше місце нашої планети було знайдено порівняно недавно, в 2000 році. Де ж розташовується це диво природи? У Мексиці, а саме в місті з чудернацькою назвою Чихуахуа. Що робить “Кришталеву печеру” унікальною в своєму роді? По-перше – глибина, печера досягає 300 метрів углиб. По-друге – кристали, найбільша їх довжина сягає 15 метрів, а ширина 1.5 метра. Призвести до виникнення таких кристалів могли умови, що панують в печері, а саме вологість повітря, яке складає 100% і температура 60 градусів.

7. Солончак Салар-де-Уюні. Болівія. Салар-де-Уюні – безсумнівно, одне з найкрасивіших місць у світі. Солончак Уюні – це величезне соляне поле, що утворилося в результаті висихання озера. Розташовується в Болівії, поблизу озера Тітікака. Краса цього дивовижного місця вражає уяву, особливо коли йдуть дощі, в цей час весь солончак стає дзеркальним і, здається, ніби не існує поверхні землі.

8. Озеро Клілук. Канада. У місті Осойос, що в Канаді, є воістину незвичайне озеро – Клілук. Його також називають плямистим озером. Чому? Бо завдяки мінералам, що містяться у такому чудо озері, вода стає плямистою. З відстані озеро більше нагадує плитку з каменів. Вся справа в тому, що при підвищенні температури вода сохне, завдяки цьому і утворюються плями. Зміна кольору залежить від того, який мінеральний склад озера в даний проміжок часу.

9. Зачарований колодязь. БразиліяУ Бразилії, а саме в штаті Баія, можна відшукати “Зачарований колодязь”. Розташовується цей колодязь на самому дні глибокої печери, висота якої 80 метрів. Сам колодязь в глибину складає 37 метрів. Вода цього колодязя кришталево чиста й прозора, ви навіть можете розглядати дно в найдрібніших подробицях. Цей таємничий куточок і справді зачаровує своєю красою, гра світла дарує воді синюватий відтінок. Вся водна поверхня переливається, створюючи яскраве видовище.

10. Мармурові печери. Чілі. Мармурові печери є одними з найпопулярніших визначних пам’яток в Чилі і на наш погляд – це найкрасивіше місце на планеті. Розташовуються печери на одному з найглибших альпійських озер в світі. Матеріал, з якого складаються печери, містить велику кількість вапнякових порід, що сприяло появі яскравих пейзажів з переважанням відтінків синього кольору. Для шанувальників дайвінгу “Мармурові печери” стануть справжньою знахідкою. Крім них на нашій планеті досить багато інших,  по-своєму красивих і унікальних місць. Варто лише добре придивитися і, ви зможете знайти такі ж чудові місця, створені самою природою.

Ріки УкраїниНайбільшою річкою України є Дніпро. Загальна довжина цієї річки становить 2201 км, але в Україні Дніпро протікає на довжині 981 км. Найповноводнішою річкою в Україні є Дунай. Його басейн знаходиться на території багатьох країн Європи, в Україні він протікає на невеликій відстані (174 км). Середній річний стік становить приблизно 123 км , що вдвічі більше стоку Дніпра. Найбільший річковий басейн – басейн Дніпра.  Має площу 504 тис. квадратних кілометрів і включає близько 32 тис. водотоків, серед яких 89 — ріки завдовжки 100 км і більше. Площа басейну Дунаю становить 817 тис. км2, але він майже повністю знаходиться на території Центральної Європи. Найбільша річкова дельта належить ДніпруЗагальна площа її 350 квадратних кілометрів, довжина 47 км, тут налічується 13 великих рукавів. Натомість дельта Дунаю займає площу 560 тис. квадратних кілометрів, а в межах України лише 120 квадратних кілометрів. Найбільша густота річкової сітки в Україні – в Українських Карпатах – перевищує 1,0 км на квадратний кілометр. Натомість у деяких районах південної частини республіки, наприклад, між Дніпром і Молочною або на яйлах Криму, густота річкової сітки наближається до нуля.

Видатні українці у Західному світі

 У Канаді живе більше 1 300 000 етнічних українців (4% населення). Серед них 2 міністри. 13 українців – у парламенті Канади. Усі вони суттєво впливають на позитивне ставлення уряду держави до України. 

Видатні діячі Канади, що походять з України:  Андрій Шандро – перший українець, вибраний до Альбертської законодавчої асамблеї; Вільям Гавриляк – мер Едмонтону, що найдовше перебував на цій посаді (1951-1959; 1963-1965; 1974-1975);  Гарі Альберт Філмон – прем’єр-міністр Манітоби з 1988 по 1999 рік; Джон Яремко – перший українець – член Законодавчої Асамблеї Онтаріо; Михайло Лучкович – перший українець в канадському сенаті (з 1926 по 1935 від провінції Альберта, виборчого округу Верджвіль); Михайло Старр (Старчевський) – перший українець, що посів міністерську посаду – міністр праці в уряді Д. Діфенбейкера (1958-1963); Павло Юзик – сенатор, один із основоположників політики мультикультуралізму; Рей (Рамон) Гнатишин – 24-й генерал-губернатор Канади (1989-1995). Як член Консервативної партії представляв провінцію Саскачеван у парламенті, протягом 1979-1988 років був членом федерального кабінету міністрів; Степан Дзюба – член Законодавчої асамблеї Манітоби і мер Вінніпега з 1956 по 1977 рік; Едвард Шреєр – прем’єр-міністр Манітоби (1969-1977), 22-й генерал-губернатор Канади (1979-1984); Ед Стельмах – 13-й прем’єр-міністр Альберти (2006-2011); Рейнел Андрейчук – теперішній член сенату Канади (від провінції Саскачеван); Рой Джон Романов – прем’єр-міністр Саскачевану (1991-2001); Юрій Драґан – перший українець, що увійшов у законодавчу асамблею Саскачевану у 1934 році; Олександер Ґордон Кузяк – перший українець, призначений у кабінет міністрів провінції Саскачеван 1952 році; Марія Федчук-Баттен у 1956 році була обрана до провінційного законодавчого органу і таким чином стала першою українкою, яка обійняла таку посаду; Стефан Воробець – губернатор провінції Саскачеван впродовж 1969-1975 років; Сільвія Федорук – губернатор провінції Саскачеван впродовж 1988-1994 роках; Роман Романів обіймав посаду виконувача обов’язків прем’єра та міністра міжурядових справ у час, коли прем’єром Саскачевану був Аллен Блейкні (1971-1982 роки). Згодом очолив Нову демократичну партію провінції, а протягом 1991-2001 років був прем’єром Саскачевану; Мирон Ковальський – спікер законодавчої асамблеї провінції Саскачеван у 2001 році; Іван Гнатишин був першим у Саскачевані сенатором українського походження (1959-1967 роки); Рейнел Андрейчук і Давид Ткачук також є сенаторами Саскачевану від 1993 року; Іван Супінка був членом Верховного суду Канади; Степан Полоз цього року очолив Банк Канади;

Видатні українці у США: Георгій (Юрій) Кістяківський – спеціальний радник президента Ейзенхауера з питань науки і технологій (1959-1961); Йосиф Харик – заступник міністра військово-повітряних сил (1960-1963); Мирон Куропась (1932) – спеціальний помічник президента Форда з питань етнічної політики (1976-1977);  Михайло Яримович – заступник помічника міністра з питань досліджень і розвитку (1968 р.), президент Рокуел інтернешнл (центр стратегічної оборони США) та американського Інституту аеронавтики й астронавтики (1982), Міжнародного академії астронавтики (1999-2005); Роман Попадюк – помічник прес-секретаря президента Рейгана (1986-1988), заступник помічника президентів Рейгана і Буша, заступник прес-секретаря з питань зовнішньої політики (1988-1992), посол США в Україні (1992-1993); Самюель Яскілко – генерал, помічник Командувача морськими силами США (1975-1978); Микола Кравців – генерал-майор, ветеран війни у В’єтнамі, в минулому – керівник відділу політики НАТО Міністерства оборони США; Крістофер Аллан Бойко – федеральний суддя США; Гайдемарі Стефанишин-Пайпер  – астронавт.

1987 року в Бразилії Віра Вічимишин-Азхіберт стала депутатом конституційної асамблеї в Куритибі (столиця штату Парана). 

Яскраві постаті в науці: Богдан Гаврилишин – економіст, читав лекції для вищої ланки менеджерів IBM, один із засновників форуму в Давосі; Джейн Любченко – дослідник довкілля та морський еколог, з 2009 – голова Національної океанічної та атмосферної адміністрації; Руслана Радчук – науковий співробітник відділу молекулярної генетики в Інституті генетики культурних рослин у Гатерслебен (Німеччина); Сергій Силантьєв – кандидат біологічних наук. Займається нейрофізіологією та нейрофармакологією у Institute of Neurology (Лондон); В’ячеслав Хаврусь – кандидат хімічних наук. З 2008 року постійно живе в Німеччині, працює в Інституті досліджень твердого стану та матеріалів ім. Ляйбніца в Дрездені; Наталя Шульга – біолог в Університеті Рочестера у США.

 Примітка від редактора сайту www.rmc-ltl.info

У 2008 році, Адміністрація Президента США представила команду науковців, яким довірить ключові відомства в країні. Цих кандидатів Барак Обама назвав “командою мрії”. Так, Національне управління з проблем океану й атмосфери США вперше за історію підпорядковують жінці, видатному гідробіологу Джейн Любченко, яка на той час вже мала 40-річний досвід у питаннях океанічної фауни.

Професор Любченко народилася у м. Денвері, штат Колорадо.  Своє прізвище вона отримала від прадіда з України. Якось він побував на фермі Макнайта, де й познайомився з донькою власника. Дівчина стала однією з перших жінок, яка домоглася права вступити до університету. Те, що Джейн народилася за сотні кілометрів від океану і мабуть ніколи би не зацікавилася підводним царством, якби не літня екошкола на Атлантичному узбережжі. Тоді вона й зрозуміла, ким стане в майбутньому. А далі були дослідження кислотності океану, спостереження за температурними коливаннями на території США й моделювання прогнозів на майбутнє. Джейн чітко вирізнялася  з когорти інших науковців тим, що вона одна з небагатьох наполягала на тому, що вчені повинні доносити результати своїх досліджень до простих громадян і влади, а не лише до учасників наукових конференцій.

Запрошення до команди Барака Обами стало водночас і великим визнанням, і ще більшим випробуванням. За час своєї роботи, а це п’ять років – саме Джейн була відповідальна за подолання одних із найбільших катастроф у історії США – смертоносного урагану “Катріна” й наймасштабнішого розливу нафти в Мексиканській затоці. Тоді у квітні 2010 року, через вибух на нафтовій платформі щодня в океан виливалося від 700 до 13 тисяч тонн нафти. Її команда досліджувала площу нафтової плями, визначала напрямок вітру й течії. Після того як нафту зібрали, Любченко лише втомлено заявила, що робота над подоланням екологічної катастрофи не закінчилась, а триватиме ще десятки років.

Ще одним пунктом її програми була боротьба з риболовецькими компаніями, які нещадно спустошували надра океану. Любченко ввела правила, за якими рибалки можуть виловлювати тільки ту рибу і в тій кількості, яка не нашкодить екосистемі.

У 2014 році вона повернулася на викладацьку роботу і досі залишається одним із найбільш цитованих екологів у світі. Прізвище Любченків вочевидь і далі буде на слуху в захисників природи – її син Дункан Любченко теж здобув науковий ступінь з екології. 

  Приклад  для наслідування

17-річна Фионг Ань Чан – вже майже легендарна випускниця Черкаського фізико-математичного ліцею. Вона стала призером міжнародного науково-технічного конкурсу молодих вчених «Intel ISEF 2016» у категорії «Математика». Від України цього року на міжнародний фінал у США приїхало 7 фіналістів, відібраних на конкурсах «IntelТехно» і «IntelЕко». Проект Фионг Ань, присвячений фігурним числам, став свого роду сенсацією конкурсу. Вона досліджувала властивості фігурних чисел і змогла вивести формулу для знаходження спільних елементів двох послідовностей. Ця тема цікавила багатьох іменитих математиків, але досі ще нікому не вдалося вирішити цю задачу. Отримані результати можуть бути використані в різних сферах наук, наприклад, у криптографії та комп’ютерних науках, біоінженерії та нанофізиці. Що ж це за фігурні числа і що цікавить дівчину, крім математики –  https://www.youtube.com/watch?v=pf4nfjApFsQ
   
Як чорна діра з математичної формули  стала реальним об’єктом (Як ми сприймаємо розмірність простору? Яким чином пов’язані логічне математичне мислення та інтуїція? Як були описані фрактали?) – https://youtu.be/l8tGfLcn3i0

Час. Окремі властивості та ознаки – https://youtu.be/vUW0ZbV9H8Q

Звук швидше (?) від світла – https://youtu.be/WiKq3WoTzAM

Теорія струн – https://youtu.be/D5T7q633BnY

Гіпотеза Рімана
(про графіки функцій розподілу простих та інших чисел. Числові ряди, що сходяться до певних чисел. Комплексні числа. Дзета-функція та її нулі. Дещо про неєвклідові геометрії. Нетривіальні нулі дзета-функції у гіпотезі Рімана). Гіпотеза належить до  тих семи знаменитих математичних задач тисячоліття, за розв’язання кожної з яких Математичний інститут Клея виплатить по 1 млн. доларів США. До речі, одну з них – гіпотезу Пуанкаре – вже розвязано. – https://www.youtube.com/embed/8fjxU0wMmaQ

Цікаві факти про людину:

     – відразу після народження тіло немовляти на 75% складається із води;

     – за перші два роки свого життя немовля проповзає приблизно 150 км.Швидкість руху немовляти, яке повзає, досягає 2 км/год.;

     – на протязі 10-ти років людина пізнає нове слово кожні дві години;

     – до 10-ти років серце здійснить 368 млн., ударів;

     – очі здатні розпізнати більше мільйона відтінків;

     – більше половини спожитих калорій йдуть на живлення мозку. Наш мозок здійснює мільйони операцій навіть коли ми відпочиваємо;

     – зорова інформації зберігається у задній частині голови, тобто всі предмети і явища ми бачимо мозком, а очі – це лише зорове вікно;

     – нігті на пальцях рук зростають в 4 рази швидше, ніж на пальцях ніг. За життя виростає 28 метрів нігтів на руках;

     – людині стає відомо близько 2000 чоловік, 150 з них вона може назвати своїми друзями;

     – за життя людина втрачає 19 кг., відмерлої шкіри;

     – по стравоходу їжа рухається із швидкістю 4 см./хв.;

     – за життя ми проливаємо 65 літрів або близько 1 850000 тис., крапель сліз. Сльози витікають по шістьох крихітних трубках товщиною в людський волос.

     – чверть кісток людського тіла зосереджена в ногах.

    Як циркулює кров? Якщо говорити просто, то кров циркулює тому, що серце «качає» її, а вени і артерії працюють як труби для її перегонки. При циркуляції крові кисень з легень і живильні речовини з органів травлення розносяться по всьому тілу. «Труби», по яких рухається кров, представляють дві системи порожнистих трубок – велику і малу. Обидві сполучені з серцем, але не зв’язані одна з одною. Мала система кровоносних судин йде від серця до легень і назад. Велика йде від серця до різних частин тіла. Ці трубки називаються «артеріями», «венами» і «капілярами». Артерії перекачують кров від серця, вени – назад до серця, а капіляри – це якнайтонші судини, які переносять кров від артерій до вен.

    А ось так відбувається сам процес циркуляція крові: кров з киснем з легенів йде до лівого передсердя, звідти – до лівого шлуночка, а потім – до аорти. Аорта – найбільша артерія, вона і її відгалуження розносять кров по всьому тілу. По капілярах кров поступає від найменших артерій до найменших вен. Вона тече по венах, які стають все більші. І, нарешті, досягає правого передсердя серця. Далі – в правий шлуночок і звідти – в артерії, які переносять її в легені. Тут вона залишає вуглекислий газ і трохи води, і забирає кисень. Тепер вона готова повернутися в ліве передсердя серця, щоб знову і знову повторювати свою подорож! Серце дорослої людини стискається і розслабляється близько 100 000 разів на день і перекачує приблизно 13 630 літрів крові за 24 години.

     Як людина дихає? Дихання – це важливий життєвий процес не лише у людини, але і в інших живих організмах. Мабуть всі знають, що людина дихає, поглинаючи із зовнішнього середовища кисень і виділяючи вуглекислий газ. Кисень потрібний для здійснення обмінних процесів, в результаті яких утворюється енергія, необхідна для життєдіяльності кожної клітини. Більшість з нас думають, що ми дихаємо лише за допомогою легень та повітряних шляхів.

    Але це не так. У стовбурі головного мозку знаходиться дихальний центр, що діє автоматично. Завдяки нервовим імпульсам, що йдуть звідти, людина продовжує дихати увісні і навіть в несвідомому стані. Приблизно раз в 4 секунди в дихальному центрі виникає збудження. М’язи скорочуються і відбувається вдих. Коли людина не спить, вона може свідомо впливати на дихання, зробивши глибокий вдих або уповільнивши частоту дихання. Проте при цьому діяльність дихального центру не припиняється. Свідомий контроль над диханням має межі.

    Зазвичай людина робить близько 16 вдихів в хвилину, отримуючи 8 л повітря. Під час сну частота дихання – 12 вдихів в хвилину, при посиленій роботі м’язів вона зростає в два і більше рази. Без повітря можна прожити всього 5 хвилин.

    Що відбувається, коли ми спимо? Всі ми знаємо, що означає для нас сон. Він відновлює нашу енергію і допомагає нам знову відчути себе свіжими. Сон необхідний нашим утомленим органам і тканинам. Дивно, але сьогодні наука все ж таки не може точно пояснити, як протікає процес сну.

    Вважається, що в глибині мозку є дуже складна ділянка, відома як «центр сну». Цей центр регулюється кров’ю. Протягом дня в результаті діяльності нервів і м’язів в кров попадає кальцій. Він стимулює роботу центру сну, і ми засинаємо. Якщо кальцій потрапить безпосередньо в центр сну, людина (або тварина) негайно засне. Але якщо кальцій поступово попадає в потік крові, цього не відбувається. Очевидно, спочатку певні хімічні речовини, які виробляються, коли ми втомлюємося, повинні «підвищити чутливість» центру сну, перш ніж він зреагує на кальцій і занурить нас в сон.

    Примушуючи нас спати, центр сну здійснює дві дії: 1) блокує мозок, позбавляючи нас сили волі, або свідомості. Це «мозковий сон». 2) відключає нерви, що йдуть з мозку, і наші внутрішні органи і кінцівки занурюються в сон. Це «сон організму». Зазвичай, коли ми спимо, відбуваються одночасно обидві дії. Проте вони можуть відбуватися і окремо. Наприклад, мозок може спати в той час, як тіло все ще не спить! (наприклад, лунатики).

  Що таке гормони? Гормонами називають біологічно активні речовини, що виділяються залозами внутрішньої секреції або скупченнями спеціалізованих клітин організму і, що надають цілеспрямовану дію на інші органи і тканини. Під контролем гормонів протікають всі етапи розвитку організму з моменту його зародження до глибокої старості та всі основні процеси життєдіяльності.
   Вибірково контролюючи практично всі види клітинного обміну речовин, гормони обумовлюють нормальний перебіг зростання тканин і всього організму в цілому, активність генів, формування статі і розмноження, адаптацію до змінних умов зовнішнього середовища і підтримку постійності внутрішнього середовища організму, поведінку.

   Вплив гормонів на обмін речовин в організмі здійснюється головним чином шляхом регуляції активності ферментів. Кожен гормон впливає на організм в складній взаємодії з іншими гормонами; в цілому гормональна система спільно з нервовою системою забезпечує діяльність організму як єдиного цілого. Недостатнє або надмірне виділення гормонів в організмі приводить до захворювань. З порушенням гормональної регуляції багато в чому пов’язані процеси старіння, розвиток серцево-судинних, онкологічних і інших захворювань.

  IQ Чи показує IQ-тест рівень інтелекту? Британський вчений-психолог Ганс Юрген Айзенк, який створив тест IQ,  народився в березні 1916 року в родині німецьких акторів німого кіно. В юності Айзенк захоплювався астрологією, а особливо складанням гороскопів. Незабаром любов до псевдонаук згасла, і через кілька років Айзенк емігрував в Англію. Там молодий чоловік вступив на факультет психології. Айзенк став доктором соціології та філософії і зайнявся цілим рядом досліджень. Він, зокрема, займався вивченням психологічних відмінностей між представниками різних рас. Через якийсь час Айзенк створив тест на IQ, який до цього часу є одним з найбільш популярних у світі. Слід зазначити, що першим ідею створення інтелектуальних тестів озвучив не Айзенк, а англійський учений Френсіс Бекон. Згідно думки Бекона, розумові здібності передаються дітям від батьків. Але на сьогоднішній день вже доведено, що, крім генетики, на рівень IQ впливає величезна кількість чинників: харчування, вік, соціальне середовище та багато іншого.

   Чи можна довіряти тестам на IQ? Нещодавно групі данських дослідників вдалося з’ясувати, що хвороби, які викликані проникненням в організм патогенних мікробів, пріонів і вірусів, можуть спричиняти негативний вплив на когнітивні здібності людини, що виражається в зниженні показника їх IQ. Вчені довели, що чим частіше людина хворіє інфекційними захворюваннями, тим сильніше знижується її коефіцієнт інтелекту.

   Інша група дослідників з’ясувала, що мозок починає краще працювати при регулярному сексі. Фахівці Університету штату Меріленд вважають, що сексуальні відносини сприяють утворенню нових нейронів у гіпокампі (відділ мозку, що грає головну роль в механізмах пам’яті). Фахівці навіть провели досить цікавий експеримент, під час якого щури з однієї групи займалися сексом тридцять хвилин на добу, а іншій групі взагалі не дозволяли вдаватися до такого роду утіх. Як з’ясувалося, у сексуально активних щурів процес утворення нейронів відбувався значно інтенсивніше. При цьому позитивний ефект різко припинявся, коли секс переставав носити регулярний характер.

   Багато фахівців скептично ставляться до тестів на IQ, вважаючи, що їм не можна довіряти, оскільки немає чіткого визначення поняття інтелект. Приміром, англійський фізик-теоретик Стівен Хокінг не раз казав, що йому зовсім не цікавий його IQ. Разом з тим у суспільстві склався міф, що коефіцієнт інтелекту Хокінга є одним з найбільш високих у світі.

    Що таке шкіра людини? Коли ми роздумуємо про тіло людини, нам звично називати серце, печінку або мозок «органами». У них певні функції, і вони їх виконують. А чи знаєте ви, що і шкіра є органом тіла? Тоді як інші органи займають порівняно мало місця, шкіра розстилається по всьому тілу якнайтоншою оболонкою площею 20 000 кв. см. Число складних структур, що є на кожному сантиметрі, починаючи з потових залоз і закінчуючи нервами, справді фантастичне.

   Шкіра складається з двох шарів тканини. Один з них — товщий і глибший шар, так званий «коріум», а на ньому — тонка тканина — «епідерміс». Вони з’єднуються разом дивовижним чином. Нижній шар має «вирости» у вигляді «сосочків», які проникають у верхній шар, зв’язуючи їх таким чином в єдине ціле. Оскільки ці «сосочки» розташовуються в складках, на кожній ділянці шкіри створюється свій малюнок. Відбитки наших пальців фактично утворені цими складками.

   Верхній шар шкіри, епідерміс, не містить кровоносних судин. Він складається з кліток, які вже померли і «ороговіли». Можна сказати, що людське тіло покрите «панциром». Це дуже корисно, оскільки ороговілий шар шкіри допомагає захистити нас. Він нечутливий, тому оберігає нас від болю. Вода не діє на нього, і він навіть хороший ізолятор. Проте самі нижні шари епідермісу дуже чутливі. Їх робота — створювати нові клітини, які виробляються з материнських і як би виштовхуються ними вгору. З часом вони припиняють отримувати живлення і відмирають, перетворюючись на ороговілий шар.

   Щодня мільярди верхніх ороговілих кліток відпадають в ході нашої життєдіяльності. Але, на щастя, щодня виробляється стільки ж нових кліток. Тому наша шкіра завжди залишається молодою. У шкірі є 30 шарів ороговілих кліток. Як тільки верхній шар шкіри змивається або стирається, під ним готовий новий. Ми ніколи не зможемо використовувати всі ці шари, оскільки знизу завжди піднімається новий. Таким чином, у нас є можливість очищати шкіру від плям і грязі і тримати її в чистоті.

   Головний біль і причини його виникнення. Більшість людей не з чуток знають, що таке головний біль? Часом він з’являється лише іноді і зникає відразу після вживання декількох таблеток цитрамону або анальгіну. Але для більшості головний біль – це постійний і болісний супутник життя.

   Вчені вже давно намагаються з’ясувати, чому у людини може боліти голова,  і які основні причини появи головного болю. Зараз відомо, що головний біль включає в себе цілу групу різних форм головного болю, які можуть бути незалежною хворобою або симптомом будь-якої іншої хвороби. Медики вже давно довели, що головний біль виникає з різних причин: через порушення внутрішньочерепного кровообігу, застуди, підвищення артеріального тиску, у разі надлишку або застою крові, при інтоксикації організму, і так далі. З’ясування причин і розпізнавання головного болю має першорядне значення для вірного вибору засобів лікування і повинно обов’язково проводитися лікарем.

   Однією із форм головного болю є мігрень, – це хвороба з періодично повторюваними нападами сильного головного болю, яка зазвичай буває односторонньою, що виникає в районі чола, скроні, очей. При цьому найчастіше передує відчуття сонливості, нудоти або мигтіння крапок перед очима. Тривалість окремих нападів може варіюватися від декількох годин до доби і більше. В сучасному світі проблема головного болю набула великої гостроти, адже згідно із даними статистики майже 80% дорослого населення страждають головним болем, який призводить до зниження працездатності людини та якості її життя.

   Чому людина може плакати? Багато людей вважають, що людина може плакати тільки тоді, коли вона засмучується. Але насправді, людина плаче близько 250 мільйонів разів протягом свого життя. У кожному оці є спеціальна залоза, розташована біля зовнішнього куточка ока, протоки, по яких сльози потрапляють до верхньої повіки, канали, по яких сльози стікають із зовнішнього боку ока. При кожному кліпанні відкриваються слізні протоки з метою зволоження рогової оболонки ока. З механічної точки зору, коли ми плачемо, відбувається те ж саме.

   Ви, мабуть, багато разів бачили, як люди сміються до сліз. Причина такого явища в тому, що при сильному сміху м’язи натискають на спеціальні залози, і починають текти сльози. Мабуть, кожна людина знає, що може змусити нас плакати, не викликаючи в нас ніяких сумних емоцій. Це, звичайно, цибуля! У ній містяться особливі речовини, які подразнюють наші очі. Тоді, сльози виконують своєрідну захисну функцію, вимиваючи цей подразник. Те ж саме відбувається і при курінні. Чому ж люди плачуть, коли переживають сумні емоції? Людина – єдина істота, яка плаче для виразу емоцій. Одна тільки думка може змусити людину плакати. Коли наші емоції не знаходять виразу в словах, вони шукають вихід в механізмі утворення сліз. Це не залежний від нас рефлекс. Його причина в тому, що наш організм сам проявляє ті відчуття, які ми не можемо або не хочемо виразити в словах.

 Тепловізійна камера показує, як тіло втрачає своє тепло на холоді – https://www.youtube.com/watch?v=o2bzGyc6WAg

Mens sana in corpore sano

 Ремарка редактора.  Зазвичай яскравим латинським фразеологізмом “Mens sana in corpore sano” – Здоровий дух у здоровому тілі  виражається ідею гармонійного розвитку людини. Високих моральних якостей ще потрібно досягти, лише передумовою, а не гарантією для цього є  добрий стан фізичного здоров’я.   Широко вживаним цей крилатий вислів зробили англійський філософ Джон Локк (1632–1704) і французький письменник-просвітитель Жан-Жак Руссо (1712–1778). 

Нинішнє традиційне трактування фрази на стендах,  у спортзалах – це повна протилежність спочатку вкладеному в ній сенсу: другу частину сприймають як наслідок першої.  “У здоровому тілі здоровий дух” – нібито різниці немає, просто  слова переставлені, тим більше що спортзал – це дійсно місце для фізичного загартування.  Насправді ж маємо справу з  підміною понять у трактуванні вислову. Зокрема, у  радянські часи взагалі ніхто не ставив під сумнів лозунг: “В здоровом теле здоровый дух!”. Виглядає так, що накачані мязи є достатньою запорукою якогось там малозрозумілого для матеріалістичного світосприйняття здорового духу, що не дуже синонімічний з моральними якостями, які, до речі, також можна сформувати за допомогою звитяжної праці у розбудові “світлого майбутнього”. 

Сам автор цієї сентенції, римський поет Децим Юній Ювенал (60-140 рр. н.е.) у своєму творі “Сатири” (“Saturae”, VI, X, 346-356) серед загальних розмірковувань про моральність говорить: “Orandum est ut sit mens sana in corpore sano” – Потрібно молити, щоби розум (дух) був здоровим у здоровому тілі“. Гармонія в реальності трапляється не часто, тож намагаймося досягнути цього.

       Цікаві факти про людський організм. Такого не навчають у школі і не розповідають у підручниках з анатомії.

 1. Якщо тебе мучить безсоння, просто покліпай швидко очима протягом хвилини.
 2. Коли приймаєш душ, відкрий наприкінці процедури холодну воду. Це допоможе усунути висипання на шкірі. Холодна вода звужує пори, і попереджає потрапляння до них бактерій.
 3. Якщо перед важливим виступом ти прочитаєш доповідь вголос, ти будеш краще її пам’ятати ранком.
 4. Якщо вірити науковим дослідженням, то праве вухо краще сприймає людську мову, а ліве — звуки музики.
 5. Якщо ти лежиш у ліжку і відчуваєш запаморочення, опусти одну ногу на підлогу.
 6. Якщо ти відчуваєш сильний головний біль, опусти руки у холодну воду з льодом.
 7. Змасти  місце укусу комара сухим дезодорантом, і нестерпний свербіж вгамується.
 8. Якщо тебе хилить у сон, затримай подих настільки довго, наскільки це можливо.
 9. Якщо тебе розібрав сміх у найвідповідальніший момент, просто ущипни себе.
 10. Якщо у тебе нежить, поклади біля ліжка очищену цибулину.
 11. При зубному болю радять потерти кубиком льоду між великим і вказівним пальцями.
 12. Подуй на великий палець, щоб зменшити частоту серцебиття.
 13. Якщо відчуваєш, що ось-ось заплачеш, але не хочеш плакати на людях, широко відкрий очі і не кліпай.

    Мавпа-АлкоМавпа Достовірні факти про алкоголь 

 • Алкоголь знищує нервові клітини головного мозку: 1 літр пива вбиває до 6000 нервових клітин, а 100 грам горілки – 7000.
 • Синдром похмілля – не що інше, як процес, пов’язаний з виведенням з головного мозку загиблих через відсутність кровопостачання нейронів. Організм відторгає загиблі клітини, з цим і пов’язані ранкові головні болі.
 • Поверхня головного мозку алкоголіка, за свідченням патологоанатомів, нагадує повстяну поверхню, начисто посічену міллю.
 • Постійне вживання алкогольних виробів призводить до фемінізації чоловіків і маскулінізації жінок, тобто у чоловіків з’являються деякі жіночі ознаки (розростаються грудні залози, стає ширшим таз) і розвивається імпотенція, а жінки стають більш «мужніми» – грубіє голос, характер, з’являється рослинність на обличчі.
 • «Той, хто п’є вино і пиво, той на ранок мочиться власними мізками». У буквальному сенсі. Клітини головного мозку під дією алкоголю відмирають і через деякий час виводяться через сечостатеву систему людини.
 • Вживання щонайменше 125 мл вина щодня підвищує ваші шанси отримати рак ротової порожнини і горла на 168%.
 • Вживання пива підвищує більш ніж на 30% вірогідність розвитку раку грудей, причому відсутня чітка залежність від розміру дози.
 • Пиво – ЦЕ НЕ НАПІЙ.
 • Зачаття в нетверезому вигляді часто призводить до народження дебільного потомства. Причому ризик існує, навіть отримавши зовсім невелику дозу алкоголю, за 1-2 тижня до самого процесу зачаття.
 • При щоденному вживанні матір’ю 150 мл чистого спирту ЛИШЕ в 1/3 випадків народжуються нормальні діти.
 • Для одержання повноцінного потомства чоловік має не пити протягом 1-2 років. Для жінки цей термін ще більший.
 • На Русі існувала традиція, яка забороняла нареченому й нареченій пити вино, щоб зберегти народ від виродження.
 • Нешкідливих доз алкоголю НЕМАЄ В ПРИНЦИПІ. Алкоголь НЕ Є харчовим продуктом.

   

Правила безпеки – правила життя. Історія виникнення та становлення пожежної охорони, цікаві факти з діяльності пожежно-рятувальної служби, принцип і механізм роботи сучасної Державної служби з надзвичайних ситуацій. Для чого пожежні носили вуса? Якої масті були коні та пожежні інструменти у рятувальників минулого? Правила поведінки та безпеки дітей при виявленні вибухових пристроїв і малознайомих предметів. Практичні поради дітям, як себе поводити в небезпечній ситуації, щоб зберегти й захистити не лише своє життя, а й життя оточуючих людей – https://www.youtube.com/watch?v=a_dlA0xHOC0

Протипожежна безпека (мультфільм) – https://www.youtube.com/watch?v=DhaD_cKgFrA

Небезпечні знахідки – https://www.youtube.com/watch?v=C1eDEbYbCAc

Небезпечні знахідки – 2 – https://www.youtube.com/watch?v=KEDFCXcrelw

   

Шкідливі звички,їх вплив на життя і здоров’я людини – https://www.youtube.com/watch?v=rd8p9m6JlG8

Проти куріння. Соціальне відео – https://www.youtube.com/watch?v=TTw-p8oiNV4

14 фактів про куріння та цікаві наукові дослідження шкідливої звички. Паління негативно впливає на здоров’я не тільки самих курців, але й їх найближчого оточення – https://www.youtube.com/watch?v=JzpWbtMsfvE

Про шідливість цигарок, кальяну та електронних сигарет. У наш час усе більшої популярності набувають кальяни та електронні сигарети. Чи є така альтернатива палінню безпечною? – https://www.youtube.com/watch?v=sFcqy0Xi-os