Евріка!

Вагомі наукові відкриття впродовж останнього п’ятиріччя 

«Відредаговано» ембріон людини. 27 липня 2017 р. у м. Портленд, штат Орегон, вчені досягли значного прориву в технології генного редагування. За допомогою CRISPR вони успішно видалили з людського ембріона ген, що пов’язаний з серцевими захворюваннями.

Створено металічний водень. 27 січня вперше в науці вчені створили металічний водень, застосувавши майже п’ять мільйонів атмосфер тиску до рідкого водню. У металічному стані водень може діяти як справжній надпровідник, технологія здійснить революцію у багатьох галузях — від зберігання енергії до ракетобудування.

Виявлено планету, на якій можна жити. 19 квітня вчені з Європейської організації астрономічних досліджень знайшли кращу планету для позаземного життя. LHS 1140b (як назвали її) була виявлена у зоні тьмяної зірки, що віддалена від Землі на 40 світлових років.

Відредаговано гени всередині тіла людини. За допомогою найбільш доступної технології редагування генів CRISPR 1 червня вченими видалено вірус папіломи людини у 60 жінок, шляхом застосування гелю, що містить необхідне кодування ДНК для шийки матки, щоби відключити механізм зростання пухлини.

Нові технології вирощування органів. 1 травня досягнуто успіхів у галузі регенеративної медицини. Інститут регенеративної медицини Wake Forest ні очолює проекти по вирощуванню людських органів і тканин. Відкриття його дослідників зможуть допомогти у відновленні пошкоджень нервів і навіть виростити кінцівки та внутрішні органи людини.

У Google навчили штучний інтелект адаптуватися до складного середовища. 11 липня підрозділом Google з проблем штучного інтелекту – DeepMind опубліковано статтю про те, як його спеціалісти навчають алгоритми штучного інтелекту адаптуватися до складного і мінливого середовища.

SpaceX повторно запустила «відпрацьовану» ракету. 30 березня SpaceX успішно запустила на орбіту та посадила ракетоносій Falcon 9, який до цього вже використовувався для польотів. Цей науковий і технологічний винахід ще більше підвищив доступність космічних запусків – економія понад $18 млн за кожний пуск.

Створено штучну матку. 26 квітня лікарі Дитячої лікарні Філадельфії зуміли зімітувати жіночу матку с використанням синтетичного пристрою для запобігання смертності та хвороб передчасно народжених дітей (менш ніж за 37 тижнів). Експеримент було проведено на новонародженому ягнятку.

Новий прорив у квантових обчисленнях. 28 липня на Міжнародній конференції з квантових технологій у Москві було представлено рекордний 51-кубитний квантовий комп’ютер, що відкриває шлях до нових застосувань технології.

Квантовий комп’ютер — обчислювальний пристрій, що використовує окремі принципи та явища квантової механіки (квантової суперпозиції і квантової заплутаності) для передачі й обробки даних. Квантовий комп’ютер (на відміну від звичайного) оперує не бітами (здатними приймати значення або 0, або 1), а кубітами, які одночасно мають значення і 0, і 1. В результаті можна обробляти усі можливі стани одночасно, досягаючи гігантської переваги над звичайними комп’ютерами у ряді алгоритмів. Порівняння 3 кубітів квантового регістра і 3 бітів звичайного регістра.

Штучний інтелект AlphaGo довів перевагу над людьми у грі «го». 29 травня штучний інтелект від компанії DeepMind, що належить Google, переміг п’ять найкращих у світі гравців у японські шашки «го». Вперше він обіграв людину в минулому році.